72h - Pärjäisitkö omin avuin?
- ma 2.3.2026 klo 17–19:30
- Pääkirjasto
- Torikatu 5, 05800 Hyvinkää

72 tuntia on viranomaisten ja järjestöjen varautumissuositus kotitalouksille. Esim. pitkittynyt sähkökatko voi aiheuttaa tilanteen, jonka takia yhteiskunnan tarjoamat palvelut häiriintyvät tai jopa keskeytyvät.
Kodeissa tulisi varautua pärjäämään itsenäisesti ainakin 3 vuorokautta häiriötilanteen sattuessa.. Olisi myös tärkeää tuntea varautumisen perusteet eli tietää esim. mistä saa oikeaa tietoa häiriötilanteessa ja miten pärjätä kylmenevässä asunnossa.
Kotitalouksien omatoiminen varautuminen on suuri apu yhteiskunnalle ja ennen kaikkea ihmiselle itselleen. Siksi jokaisen kannattaa varautua häiriötilanteisiin.
Tervetuloa kuulemaan ja oppimaan varautumisesta. Kiinnitetään huomiota ennen kaikkea toimintarajoitteisten ihmisten tarpeisiin.
Kouluttajana SPEK/72h -kouluttaja Päivi Alander.
Koulutus toteutetaan Hyvinkään kaupungin avustuksella.
Tuo ystäväsikin, tilaisuus on kaikille avoin!